O nas

Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika zapewnia mieszkańcom miasta i gminy Piotrków Trybunalski oraz powiatu piotrkowskiego opiekę zdrowotną w ramach lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji, ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego, a także specjalistycznej diagnostyki. W ciągu ostatnich kilku lat zauważalny jest przypływ pacjentów z obszaru województwa łódzkiego, a także spoza niego.

Szpital posiada w swej strukturze 17 Oddziałów Szpitalnych, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Patomorfologii, Dział Pomocy Doraźnej (Pogotowie), Dział Rehabilitacji w skład którego wchodzi Ośrodek Dzienny Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, 11 Przychodni Specjalistycznych w skład których wchodzi Przychodnia Zdrowia Psychicznego wraz z Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym, Blok Operacyjny, Aptekę, Kancelarię Szpitala.

Szpital dysponuje podstawowym i rezerwowym źródłem zasilania w wodę, posiada agregaty prądotwórcze załączane automatycznie oraz bezprzewodowe zasilacze UPS, centralną instalację tlenu medycznego i sprężonego powietrza.

Wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną – m.in. rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, nowoczesne aparaty RTG z panelami dotykowymi, aparaty USG z funkcją kolorowego Dopplera, aparaty mammograficzne, analizatory parametrów krytycznych, videogastroskopy i videokolonoskopy, lasery okulistyczne, aparat EEG, aparat EMG i in. (szczegółowy wykaz sprzętu w zakładce Oddziały Szpitalne).

W Szpitalu funkcjonują komisje, które bieżąco oceniają działalność w danym zakresie i są organami wspomagającymi w procesie zarządzania – m. in. komisja terapeutyczna/lekowa, komisja ds. zakażeń szpitalnych, komisja ds. jakości, komisja analizująca skuteczność leczenia, komisja ds. analizy przyczyn zgonów, komisja transplanfuzjologiczna, komisja ds. oceny jakości dokumentacji medycznej.

W 2008 roku w Szpitalu hospitalizowanych było 16.972 pacjentów, przychodnie specjalistyczne przyjęły 87.321 osób, Dział Pomocy Doraźnej wykonał 13.735 wyjazdów ratowniczych (karetki systemu S i P) oraz 4.795 transportów sanitarnych, Dział Rehabilitacji przyjął 3.301 osób, którym wykonano 16.500 zabiegów, Zakład Diagnostyki Obrazowej wykonał ogółem 60.465 badań, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej dokonał 205.305 analiz, Zakład Patomorfologii wykonał ogółem 13.364 badań histopatologicznych, na Bloku Operacyjnym wykonano 3.422 zabiegi operacyjne.

Od 2008 roku pacjenci hospitalizowani w oddziałach Szpitala uczestniczą dobrowolnie i anonimowo w badaniach ankietowychBadanie satysfakcji pacjenta. Na podstawie zwróconych, wypełnionych ankiet opracowywane są zestawienia umożliwiające przedstawienie ogólnej oceny działalności Szpitala w odczuciu pacjenta. W badanych okresach możemy stwierdzić iż poziom zadowolenia naszych pacjentów stale wzrasta. Na podstawie uzyskanych opinii, wprowadzamy działania mające na celu podnoszenie standardów opieki medycznej i organizacyjnej co przełożyło się bezpośrednio na wyniki badań ankietowych.

W okresie od 02.09. do 03.10.2009 roku badaniem objęto 255 pacjentów. Zwrócono 86% wypełnionych ankiet. 94,5% ankietowanych pozytywnie oceniło opiekę lekarską w oddziałach, 96,85% ankietowanych pozytywnie oceniło opiekę pielęgniarską w oddziałach, u 72,54% ankietowanych przeprowadzono specjalistyczne badania diagnostyczne, 80% ankietowanych pozytywnie oceniło standard pobytu w Szpitalu, 81,96% ankietowanych w razie konieczności poleciłoby Szpital swoim bliskim i znajomym.

W 2013 roku w szpitalu hospitalizowanych było 15 227 pacjentów, przychodnie specjalistyczne przyjęły 92 286 osoby, Dział Pomocy Doraźnej wykonał 17 004 wyjazdy ratownicze (karetki systemu S i P) oraz 9 347 transportów sanitarnych, Dział Rehabilitacji przyjął 3 401 osób, którym wykonano około 150 tys zabiegów, Zakład Diagnostyki Obrazowej wykonał ogółem 65 927 badań, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej dokonał 279 412 badań, Zakład Histopatologii wykonał ogółem 9 353 badań biopsyjnych (bloków), wykonano 4 411 zabiegów operacyjnych.

Zgodnie z opracowaną i przyjętą Misją Szpitala, dąży on do zapewnienia profesjonalnego, skutecznego i kompletnego poziomu świadczonych usług medycznych oraz doskonalenia poprzez ciągłą poprawę jakości opieki zdrowotnej, a w konsekwencji uzyskania opinii placówki służby zdrowia życzliwej pacjentom. Konsekwencją realizacji postawionych celów jest uzyskanie w dniu 6 kwietnia 2009 roku Certyfikatu Jakości w zakresie Ratownictwa Medycznego (Dział Pomocy Doraźnej) potwierdzającego zgodność z normą ISO 9001. We wrześniu 2009 roku zakres Certyfikatu został rozszerzony – przeprowadzony audit certyfikujący poświadczył zgodność wdrożonego systemu zarządzania jakością w zakresie Diagnostyki Obrazowej (Zakład Diagnostyki Obrazowej).

W 2010 roku Szpital ponownie rozszerzył zakres Certyfikatu o Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną oraz uzyskał Certyfikat Akredytacyjny przyznany przez Ministra Zdrowia.

Nasze Maluszki

Kącik Endokrynologiczny

Programy Profilaktyczne

Galeria Prac Pacjentów