Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Zmiana numeru telefonu

Zmiana numeru telefonu

Uwaga! Nastąpiła zmiana numeru do gabinetu...

Coraz więcej pielegniarek ze specjalizacją

Coraz więcej pielegniarek ze specjalizacją

Dwadzieścia trzy pielęgniarki oddziałów...

Wszczepiliśmy pierwszą endoprotezę stawu ramiennego

Wszczepiliśmy pierwszą endoprotezę stawu ramiennego

Po operacji wszczepienia endoprotezy kolana,...

W leczeniu udaru najważniejszy jest czas

Czternastu pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, wykonanie 14  aktyliz i wszystkie z dobrym efektem klinicznym. Od początku maja br Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim realizuje program Narodowego Funduszu Zdrowia, mający na celu szybką pomoc pacjentowi z udarem niedokrwiennym mózgu.

 

 

Szybka reakcja skraca czas powrotu pacjenta do zdrowia a w wielu przypadkach ratuje życie.

- Na podstawie naszego krótkiego doświadczenia widzimy już spektakularne dowody skuteczności leczenia - objawy udaru wycofują się, bardzo szybko likwidując niedowłady i  deficyty neurologiczne lub  istotnie je zmniejszając- mówi lek med. Beata Wyrwas-Meckier, kierownik Oddziału Neurologicznego Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

Od momentu wprowadzenia leczenia trombolitycznego w naszym szpitalu pacjenci z udarem mózgu są poddawani skutecznemu i jedynemu likwidowaniu objawów neurologicznych udaru. Do tej pory pomoc pacjentowi  sprowadzała się do pomocy profilaktycznej i objawowej. Leczenie trombolityczne jest jedyną na świecie skuteczną metodą leczenia udaru niedokrwiennego mózgu.

 

- Kwalifikacja do tego rodzaju leczenia rozpoczyna się już z chwilą pierwszego kontaktu pacjenta z służbami medycznymi. Jako pierwszy pacjenta bada ratownik medyczny. Jest to najważniejszy etap i bardzo ważne jest, aby rodzina lub sam chory mogli dostarczyć jak najwięcej istotnych informacji. Najważniejszy jest dokładny czas zachorowania  lub informacja o której godzinie ostatnio pacjent był widziany bez objawów. Od momentu zachorowania do wykonania aktylizy  mamy czas 4,5 h -  to tzw. okno czasowe, które jest najważniejszym wyznacznikiem  możliwości podania leku i jego skuteczności.

Następnie bardzo ważne są informacje dotyczące stosowanych leków, w tym szczególnie  leków wpływających na krzepnięcie krwi. Po weryfikacji przez ratownika zostaje telefonicznie przekazana informacja do lekarza dyżurującego w oddziale neurologicznym, że będzie przywieziony pacjent, prawdopodobnie do leczenia trombolitycznego. W tym memencie rozpoczynane są wszystkie procedury na poziomie SOR-u i oddziału neurologicznego umożliwiające skrócenie czasu podania leku- wyjaśnia lek med. Beata Wyrwas- Meckier.

 

Podsumowując, w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu najważniejszy jest czas od rozpoznania do wykonania aktylizy. Dlatego osoba, która uczestniczy w procesie rozpoznawania udaru ma ważne zadanie do wykonania, zadanie ratujące życie. Przede wszystkim powinna niezwłocznie powiadomić Zespół Ratownictwa Medycznego oraz uzyskać informacje dotyczącą leczenia dotychczasowego (od chorego lub od jego opiekunów).

 

Najważniejsze informacje, których będzie wymagał ratownik medyczny:

 

- godzina zachorowania

- ostatni czas, w którym pacjent widziany był bez objawów

- przebyte choroby

- zażywane leki

- telefon do rodziny

 

Czas rozpoczęcia leczenia jest jednym z podstawowych czynników wpływających na rokowanie.

Strefa Pacjenta

e-rejestracja

Plan Szpitala

 

Statystyka 2019

205953
DzisiajDzisiaj614
WczorajWczoraj1220
Ten TydzieńTen Tydzień4139
Ten MiesiącTen Miesiąc30689
WszystkieWszystkie205953

Statystyka 2018

W 2018 roku odwiedziło nas:

570 342 osób